4 sposoby na dofinansowanie wczasów zdrowotnych

wczasy zdrowotne
05pon.

4 sposoby na dofinansowanie wczasów zdrowotnych

Wcześniejsze wpisy na blogu dotyczyły przede wszystkim turnusów rehabilitacyjnych, w tym natomiast opiszemy czym są i komu przysługują wczasy zdrowotne. O ile na turnus mogą wybrać się wyłącznie osoby niepełnosprawne, o tyle już w przypadku wyjazdów dla zdrowia takich ograniczeń nie ma. Komu i na jakich warunkach przysługują wyjazdy zdrowotne? Ten artykuł pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości.

 

Dla kogo jest leczenie sanatoryjne z NFZ

dofinansowanie z nfz turnusy rehabilitacyjne

W tym przypadku zasady są proste. Jeżeli jesteś ubezpieczony w NFZ, to wystarczy opinia lekarza, że Twoja kondycja zdrowotna wymaga pobytu w sanatorium. Na leczenie sanatoryjne najczęściej dostają się osoby cierpiące na przewlekłe choroby. Co ciekawe, można jednocześnie wybrać się na wczasy zdrowotne z NFZ, a w innym terminie skorzystać np. z oferty turnusów rehabilitacyjnych finansowanych przez PFRON.

 

Gdzie tkwi haczyk? Przede wszystkim w czasie oczekiwania na skierowanie do sanatorium, który może trwać nawet kilkanaście miesięcy. Należy też wziąć pod uwagę to, że NFZ udziela tylko częściowej refundacji kosztów wyjazdu do sanatorium. To, jak duża będzie ta część, zależy głównie od standardu wybranego pokoju oraz od sezonu. Mimo tych minusów dofinansowanie NFZ na wczasy lecznicze wciąż jest dobrym wyjściem.

 

Komu przysługują wczasy zdrowotne z ZUS

wczasy zdrowotne z zus

 

W interesie ZUS-u leży przede wszystkim to, abyś był zdolny do pracy. Czemu? To proste – ZUS-owi bardziej opłaca się zafundować Ci wyjazd do sanatorium, niż stale wypłacać świadczenia zdrowotne.

 

Właśnie dlatego opcja ta jest zarezerwowana dla osób, które nie są w danej chwili zdolne do pracy, a którym taki wyjazd leczniczy może pomóc powrócić do wykonywania obowiązków zawodowych. Jeżeli natomiast dopiero grozi Ci niezdolność do pracy, to leczenie sanatoryjne z ZUS-u może Ci zostać przyznane profilaktycznie.

 

Nie każdy jest świadomy tego, że dofinansowanie z ZUS nie wyklucza wczasów zdrowotnych z NFZ. Innymi słowy, w tym samym roku możemy dwa razy wybrać się na wyjazd dla zdrowia – raz z ZUS i raz z NFZ. Podsumowując, do ZUS-u skieruj się, jeśli przebywasz na zwolnieniu lekarskim, otrzymujesz świadczenia rehabilitacyjne lub gdy została Ci przyznana renta z tytułu niezdolności do pracy.

 

Kto może wyjechać na turnus rehabilitacyjny z PFRON?

pfron turnusy rehabilitacyjne

 

Odpowiedź na to pytanie znajduje się w osobnym artykule w całości poświęconym kwestii dofinansowania na wczasy rehabilitacyjne z PFRON.

 

Dofinansowanie KRUS na leczenie sanatoryjne

rehabilitacja z krus

 

KRUS finansuje pobyt w sanatorium wyłącznie osobom ubezpieczonym w swojej kasie – rolnikom i ich rodzinom. Kolejnym ograniczeniem jest to, że wyjazd zdrowotny z KRUS jest możliwy wyłącznie do jednego z ich własnych Centrów Rehabilitacji Rolników lub też do ośrodków, z którymi ma podpisaną umowę. Z opcji tej możemy skorzystać raz do roku, jednocześnie ubiegając się o dofinansowanie z NFZ (ZUS-u oczywiście to nie dotyczy).

 

Prywatne wczasy zdrowotne

Jeżeli koszty finansowe nam niestraszne i nie chcemy oczekiwać na otrzymanie skierowania, to oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby samemu sobie zafundować wyjazd do sanatorium. Jeżeli jednocześnie oczekujemy na rozpatrzenia naszej sprawy w NFZ, to prywatny wyjazd w żaden sposób temu nie zaszkodzi i nie opóźni procedury w NFZ.

 

Po lekturze tego wpisu wiemy już, skąd i po spełnieniu jakich warunków możemy ubiegać się o dofinansowanie wczasów zdrowotnych. Co powinniśmy następnie zrobić? Przejrzeć przygotowane przez nas katalogi turnusów rehabilitacyjnych nad morzem, w górach i w pozostałych regionach i wybrać najlepszy dla nas ośrodek rehabilitacyjny. Współpracujemy wyłącznie ze sprawdzonymi ośrodkami - takimi, do których sami chcielibyśmy wybrać się na wyjazd wypoczynkowy połączony z kuracją. Polecamy również lekturę wpisu o zaletach turnusów nad morzem oraz w górach